» عزاداری حسینی در روستای تازه قلعه

مطالب برتر

  قراردادن فایل‌های استاندارد دیتالایف انجین مجاز نیست.

تگ های مطالب

شبکه های مجازی

لینکهای مفید

دریافت کد فیدخوان

موضوعات

آرشیو

قراردادن فایل‌های استاندارد دیتالایف انجین مجاز نیست.

نظرسنجی

dle ّàلëîيû
نظر شما در مورد این سایت؟

تقویم

قراردادن فایل‌های استاندارد دیتالایف انجین مجاز نیست.

آمار

آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 25
کل نظرات: 0
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 50
کل: 176
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: KeriTrotter

آمارگیر وبلاگ

عزاداری حسینی در روستای تازه قلعه
نویسنده: سیدجواد سیدی | تاریخ: 10 مهر 1396, 09:50 | بازدیدها: 4 333
به نام خدا
عاشورا واقعه‌ای است که در میان برگ‌های تاریخ هرگز مدفون نمیشود . آنچه که به عاشورا چنین بُعد فرا زمانی بخشیده است ، جدای از ماهیت این حرکت عظیم ، روایتگری راویانی است که خود را پیرو سنت حضرت زینب (س) می دانند.

روایتگری عاشورایی با تاریخ و فرهنگ اقوام ایرانی چنان عجین شده است که هر قوم ، سنتی خاص برای عزاداری و زنده نگه داشتن یاد سید الشهدا (ع) دارد.

شاید در ظاهر ، این آیین‌های سنتی ، نامفهوم و همراه با خرافه به نظر برسد اما در بطن این آیین ها مفاهیم عمیقی نهفته است که اگر از کم و کیف آنها با خبر شویم وجوه دیگری از این مراسم برایمان نمایان می شود.
در این نوشتار تلاش داریم از مراسم عزای حسینی سخن بگوییم که در مدت مدیدی دست نخورده باقی مانده و جلوه های عزاداری مدرن هنوز به آن راه پیدا نکرده است.

عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی▪ عزاداری در روستای تازه قلعه

روستای تازه قلعه به عنوان یکی از توابع شهرستان راز و جرگلان در نقطه صفر مرزی در شمال شرق مرکز استان خراسان شمالی و نزدیک مرز کشور ترکمنستان قرار دارد .
علیرغم رسوخ فرهنگ شهری و شهرنشینی و مهاجرت روستائیان و رفت و آمد به شهر و روستا ، تاکنون سبب نشده است تا این مراسمات دستخوش نفوذ فرهنگ‌ها شود.
مراسم آیینی محرم و صفر در تازه قلعه درون مایه‌های سنتی دست نخورده دارد. آیین های عزاداری در این روستا از روزهای پایانی ذی الحجه آغاز می شود و تا آخر ماه صفر و شهادت امام رضا (ع) ادامه می یابد.

▪ مراسم سینه زنی و زنجیر زنی

علیرغم وجود اقوام ترک ، کُرد و تات در این روستا ، خوشبختانه یک مسجد در روستا ساخته شده و یک حسینیه وقف گردیده است که کلیه مراسمات عزاداری ایام محرم در محل مسجد محمدرسول‌ا... روستا با یک هیئت واحد ، منظم و مثال زدنی برگزار می گردد.

رسم عزاداری در این روستا بیشتر سینه زنی است و زنجیر زنی هم می کنند بطوریکه در مراسمات داخل مسجد فقط سینه زنی انجام می شود ولی در روز تاسوعا و عاشورا هیئت زنجیر‌زنی همراه با طبل هیئت را همراهی میکنند و در پشت سر هیئت قبل از بانوان حرکت میکنند.

مراسم روضه خوانی:

سنت روضه خوانی نیز در تازه قلعه هر سال در روز تاسوعا و عاشورای حسینی انجام می شود قبل از به راه افتادن دسته عزاداری از محل مسجد و بعد از اتمام مراسم عاشورا از محل قبرستان به سمت مسجد مردم حرکت میکنند و روضه خوان شروع به روضه خوانی می کند و مردم با سینه زنی و ذکر جملات در مدح امام حسین و یاران باوفایش به عرصه مسجد وارد می شوند و روضه خوان را همراهی میکنند.

مراسم تاسوعای حسینی:

ساکنان تازه قلعه مراسم عزاداری روز تاسوعا را از محل مسجد برپا می کنند. به این منظور در حدود ساعت 9 صبح با هماهنگی های انجام شده هیئت به سمت خیابان اصلی روستا حرکت می کنند و در میدان اول روستا از حرکت باز ایستاده که در این زمان با نوحه خوانی مداحان اهل بیت (ع) همگان ، مرد و زن ، کوچک و بزرگ سینه و یا زنجیر میزنند .


در حین حرکت هیئت (دسته سینه زنی) مردها با دست چپ کمر نفر دیگر را میگیرند که نماد وحدت و همدلی کلیه اقشار روستا از دکتر ، مهندس ، کارگر ، غنی و فقیر ، پیر و جوان همگی بی پیرایه و بی آلایش و ساده و خالصانه به عشق امام حسین(ع) و رضایت پروردگار در کنار هم قرار دارند و با دست راست بر سینه میزنند و همزمان به جلو حرکت میکنند.

عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالیسینه زنان برای مدد گرفتن در حین مداحی نام های متبرک امام حسن(ع) ، امام حسین(ع) حضرت زینب (س) و شعارهایی با مفاهیم عمیق از جمله هانسه گروهن بله مولی سی وار شیعه لرین حضرت عباس وار ، آقام وای حسین وای ، هانسه گروهن بله حامیسی وار شیعه لرن زینب کبری‌اسه وار ، یالقوز قالان و ... را هماهنگ در قابل دو گروه اول دسته عزاداری و گروه دوم انتهای دسته عزاداری ادا و هر گروه شعار گروه مقابل را با نظم و آهنگ مرتب و با صدای رسا پاسخ می دهد.

و در ادامه پس از حرکت به سمت میدان دوم روستا از خیابان شمالی میدان و منتهی به حسینه و مسجد محمدرسول ا... سینه زنی و نوحه خوانی می کنند.

بعد از اقامه نماز ظهر روز تاسوعا در محل مسجد روستا و پذیرایی (نهار) ، مردم پراکنده و جهت برپایی مراسم شب و سینه زنی در محل مسجد حضور خواهند داشت.

مراسم عاشورا :

روز عاشورا نیز همانند روز تاسوعا با مداحی و روضه خوانی آغاز می شود و در خیابان اصلی و میدان اول روستا کاروان کودکان اسیر ، گاهواره علی اصغر ، صقا و ذوالجناح با تزئین های خاص این مراسم به جمع هیئت می پیوندند و همراه با هر گروه ، تعدادی از جوانان با مدح خوانی یکی از آنها همراهی می کنند و افراد با پخش شربت ، آب سرد ، فتیر ، کیک ، نوشیدنی و ... نسبت به ادای نذورات خود و پذیرایی از عزاداران اقدام می کنند.
و بر سر راه حرکت دسته عزاداری ، ذبح گاو و گوسفند نذری مرسوم است مراسم حسن ، حسین با شور و دم عزاداران ادامه دارد .

عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالییکی از رسومات خوب مردم تازه قلعه این است که در این روز برای سلامتی افراد به صورت محله به محله ، بارش نزولات آسمانی ، آمرزش افرادی که فوت شده اند و شهیدان روستا دعا می‌کنند و با نثار صلوات و فاتحه ، ضمن زنده نگه داشتن یاد آنان عرض تسلیتی هم به خانواده‌هایشان دارند.

عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالیدر ادامه مراسم هئیت (دسته) این بار به سمت قبرستان و مزار شهدای روستا حرکت داده میشود. هیئت روستا در محل آرامستان با شور وصف ناپذیر به سینه زنی و زنجیر زنی ادامه می دهند و روضه خوان با سوز خاصی روضه میخواند و اشک ها از شنوندگان جاری می گردد.

عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی
عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


عاشورا ـ روستای تازه قلعه ـ خراسان شمالی


پس از اتمام مراسم عده ای از مردم جهت نثار فاتحه بر سر مزار اهالی روستا ، اقوام و بستگان حاضر میشوند. در نهایت جهت ادای فریضه پرفیض نماز روز عاشورا تا قبل از اذان ظهر در محل مسجد روستا حاضر و بعد از اقامه نماز ظهر عاشورا و پذیرایی(نهار) جمعیت خود را برای برنامه عزاداری شام غریبان حسینی آماده می کنند.

مراسم شام غریبان:

غروب دهم محرم هیئت روستا بعد از عزاداری روز عاشورا در مسجد محمدرسول الله حضور می‌یابند و این مراسم با تشکیل چندین گروه (بصورت حلقه ای) با در دست داشتن شمع پس از خاموشی روشنایی مسجد ، وارد مسجد شده و با اشعار زیبا در مدح امام حسین (ع) و یاران باوفایش نقش آفرینی می کنند ، از دیگر مراسمات شب شام غریبان اذان گفتن و روضه خوانی و سینه زنی می باشد که تا پاسی از شب ادامه دارد.

آن چه باعث دست نخوردگی سنت عزاداری تازه قلعه ای ها شده ، وجود سلسه مراتب سنی است . تقریبا مرشد تمام برنامه های آیینی تازه قلعه ، ریش سفیدان ، شورا و دهیار هستند. پیرغلامان در نقش ناظران از هرگونه نوآوری و بدعت گذاری در آیین سنتی جلوگیری می کنند.

جوانان نیز با حفظ حرمت ها در امور اجرایی هیئت خدمت گزاری می کنند. علاوه بر این که بیان کننده فروتنی و خضوع اهالی روستاست نشان دهنده وجود و اعتقاد به این سلسه مراتب نیز است.


بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
موضوع: ---
نظرات: 0
نام:*
E-Mail:*
متن نظر:
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
لطفا دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *